Педагогічна майстерня


Ви креативні, методично підковані, прагнете перетворень у системі освіти і у вас є яскраві ідеї! Тоді запрошуємо приєднатися до створення проекту віртуальної школи нашої мрії – школи нового покоління.


Деякі представники педагогічної науки схильні вважати наукою лише те (і тільки те), що створюється під дахом наукових інститутів. Але, чи так це? Споконвіку усе нове у методах навчання народжувалося саме у класі завдяки особистій винахідливості тисяч вчителів. І ось ця невпинна творчість у наймасовішій з лабораторій в світі – у шкільному класі – і народжує нову школу.

Пошук йде повсюди…

Але якщо важко сьогодні створити таку школу, у якій було б зібрано все найкраще, усе відкрите педагогами за десятиліття творчої праці, то, можливо, можна спробувати спочатку створити віртуальну школу?

Будемо разом творити Проект віртуальної школи нашої мрії - школи нового покоління!

У нашій педагогічній майстерні є можливість залучитись до створення проектів моделювання освітнього простору, у якому кожна дитина зможе актуалізувати свої пізнавально-творчі здібності, а педагог не тільки зможе уникнути широко розповсюдженого сьогодні в учительському середовищі педагогічного вигоряння, але й зуміє твердо стати на шлях неухильного просування до вершини свого творчого розквіту.

Для створення таких проектів у нашій майстерні буде надаватися необхідний інструментарій «для виробництва» конструктивних думок по впровадженню ідей вирішення тих чи інших творчих завдань.

Поділіться своїми ідеями, інноваційними підходами і просто цікавими думками – залишайте свої коментарі до проекту.

Проект віртуальної школи нового покоління

Чи подобається нашим учням ходити до школи? Увесь урок сидіти за партою, читати підручник, зубрити параграфи, виконувати домашні завдання, писати контрольні роботи?

Замислимося, яким постає образ сьогоднішнього випускника:
  • Які у нього звички?
  • Що він вміє, а чого не вміє?
  • Як він ставиться до оточуючих людей? До самого себе?
Розуміємо, що яка за своєю суттю особистість, які вона має якості, такий світ вона і буде творити навколо себе.

Отже, якщо закінчивши школу молода людина є егоїстичною особистістю, якщо вона не має гідної життєвої мети, якщо вона вважає, що від суспільства потрібно тільки брати, нічого не даючи взамін. Якщо у неї відсутні поняття про норми моралі, порядності. Якщо вона, до того ж, агресивна і озлоблена.

Який світ ця молода людина творитиме навколо себе?

А якщо таких молодих людей буде більшість? То у якому світі нам з вами доведеться жити у майбутньому? І яким буде майбутнє наступних поколінь?

Який напрошується висновок?

Необхідна нова школа!

Нова – не у смислі будівлі, нових комп’ютерів і т.п.

А нова у тому смислі, що учні такої школи змінять своє відношення до своєї особистої освіти. Замість того, щоб очікувати, що вчителі наповнять їхні голови необхідними знаннями, «усе розжують», усьому навчать – візьмуть своє майбутнє у власні руки. Перестануть інфантильно відноситись до життя. Будуть діяти за проектом формування своєї власної життєвої компетентності і досягатимуть вершини свого гармонійного саморозвитку.

Як це співвідноситься зі шкільними уроками?

Учні з вчителями конструктивно співпрацюють у питаннях організації навчальної діяльності. Щоб на уроках не тільки вивчалися ті чи інші теми з різних предметів, а й розвивалися розумові, комунікативні, організаторські, творчі здібності кожного учня.

Отже, уявимо собі якою ми хочемо бачити свою нову школу.

Атмосфера у школі наповнена ароматом інтелекту, духом поваги до розуму, знанням (і розуміють наші учні, що навчання – це не тільки корисна, а й необхідна річ)

Відсутність насильства, страху, погроз, покарань, похмурого настрою (і вчаться наші діти із захопленням, і здобувають знання з радістю)

Головне, школа вчить жити: добувати необхідні для життя знання, будувати найбільш розумні відносини з оточуючими, вчить цінувати прекрасне, виявляти громадську відповідальність (усе інше вивчається виходячи з інтересів, здібностей і бажань кожного)

На заняттях ведеться робота з актуальною інформацією, у якій виявляється необхідність, даються знання, що не відірвані від реального життя (учні з вдячність приймають усе, що їм каже вчитель і пам’ятають, що вчили вчора і рік тому, тому що ці знання їм потрібні і важливі)

Це школа загального успіху, у ній немає ярликів, немає суперництва і приниження (діти почувають себе комфортно, немає бар’єрів для розвитку, а з однокласниками дружні стосунку)

Така школа вчить мислити, проникати у суть завдання і знаходити оптимальні рішення, спонукає до самоосвіти, самовдосконалення (в учнів є можливість думати, шукати, робити відкриття, виконувати проблемні завдання, використовуючи нестандартні підходи; вони починають вірити у свої сили, проявляють творчу активність, ініціативність, прагнуть до розквіту своїх сутнісних сили)

Нова школа – це школа проективного життєздійснення. Вона допомагає творити свою особистість за допомогою творчої, осмисленої діяльності. Учні набувають досвіду гармонійного саморозвитку, осягають суть гармонійних основ світобудови.

Але чи не замахнулися ми на нездійсненне?

Зовсім ні!

Проективні тези про школу нового покоління – не абстрактні вигадки. Це практика, творча спадщина педагогів-гуманістів різних часів, мрія втілена у життя.

Тому підтвердження – авторські школи:
  • Школа Песталоцці
  • Комуна Макаренко
  • Будинок сиріт Януша Корчака
  • Школа Сухомлинського
  • Школа Марії Монтессорі
  • Школа Френч
  • Школа Щетиніна
  • Школа Самерхіл
  • Школа самовизначення (Олександра Тубельського)
  • Школа імовірнісної освіти (Олександра Лобка)
  • Школа – парк
  • Єна-план-школа
  • Школа проектів
У чому полягає причина успіху і загального визнання цих шкіл?

Педагоги, які ці школи створювали, не думали, що вчити і вчитися по-новому неможливо.

Вони діяли. І усі проблеми, які виникали на їхньому шляху до здійснення своєї мрії, вони перетворювали у творчі завдання. А при такому підході успіх закономірно неминучий.

Ми живемо в унікальний час. Світ вступив в нове тисячоліття. Загальні кризові проблеми людської цивілізації очікують свого вирішення.

А для цього потрібна нова школа.

З чого починати її створення?

Безцінний досвід видатних педагогів минулого може стати трампліном, відправною точкою у розробці евристичного проекту школи нового покоління – школи життєвої компетентності, школи життєтворчості.

Давайте ознайомимося з концепціями новаторських авторських шкіл:
Селестен Френе
  • На противагу концепціям, які не беруть до уваги інтереси дитини, ми повинні сформулювати справжню мету виховання: максимальний розвиток особистості дитини у розумно організованому суспільстві, яке буде служити йому і якому він сам буде служити. Тоді дитина здійснить своє призначення, придбає гідність і стійкість, а ставши дорослою, буде ефективно працювати без брехні і користі над створенням гармонійного і впорядкованого суспільства.
  • У центр ставиться не заучування матеріалу, не навчання азам тих чи інших наук. Головним для нас є наступне:
    • здоров'я дитини, її прагнення до знань, розвиток її творчих можливостей, властиве її природі бажання постійно рухатися уперед, до максимально повної самореалізації;
    • сприятливе середовище, в якому виховується дитина;
    • обладнання і технічні засоби, що забезпечують природний, живий і всебічний виховний процес.
  • Ми не прихильники мертвої тиші, яка, як стверджують деякі, повинна наступати відразу після дзвінка. Ми хочемо, щоб наша школа стала для дітей рідною домівкою, куди вони приходять з радістю, де можуть без остраху висловити свої почуття і поділитися своїми думками. Не будемо ж підміняти ці настільки благотворні позитивні емоції сухим формалізмом, жалюгідною пародією на дисципліну.
  • Ми не орієнтуємо дітей на те, щоб вони згодом пробивалися в житті, покладаючись лише на волю випадку або на власну силу і спритність. Ми ретельно організуємо життя школи, щоб природним наслідком нашої організації стали врівноваженість і гармонія, які знімуть усі проблеми, пов'язані з дисципліною.
Ця організація нашої роботи обумовлена реальною ситуацією, яку ми позначили поняттям опора-бар'єр. Сім'я, природа, суспільство, окремі особистості створюють певні бар'єри. Вони можуть обтяжувати людину в більшій чи меншій мірі, але їх не можна ні відсунути, ні зламати. Разом з тим на ці ж бар'єри людина може в скрутному випадку опертися.

До теперішнього часу в роботі педагогів враховувалася головним чином "бар'єрна" функція, тим більше що нею важко знехтувати. Але компенсуюча "опорна" функція зовсім не використовувалася. Школа, яка ізольована від зовнішнього світу не може отримати допомоги ні від сім'ї, ні від суспільства. Все замикалося на особистості вчителя. Навіть на природу ця школа спиралася занадто боязко і дуже рідко. Ми намагаємося відновити гармонійне співвідношення цих двох функцій.

В організації нашої роботи неодмінно будуть враховуватися бар'єри. Наша школа така, яка є, - клас затісний, освітлення недостатньо. Суспільство теж ставить свої бар'єри. В їх числі є загальні - програми та навчальні плани, якими слід керуватися, і специфічні - звички, традиції, громадська думка, вимоги батьків і місцевої влади. Ми будемо також враховувати всі ці фактори, намагаючись по можливості використовувати їх і як опору. Практичним вирішенням проблеми стала наша система планів роботи.

Передбачаються наступні види планів:
  • Загальні плани на рік, які, хоч і в новій формі, в основному відповідають вимогам навчальних програм для чотирьох класів початкової школи - підготовчого, початкового, середнього та старшого.
  • Загальні плани на місяць для кожного класу.
Ці плани складають вчителі.
  • Індивідуальні плани на тиждень, які складаються у понеділок вранці відповідно до річних і місячних планів.
А ось і наші висновки:
  • Дитина - і дивно, до чого дорослі на неї в цьому схожі! - Бачить навчання як рівне, одноманітне і занадто велике поле, яке треба обробити. Вона заздалегідь ніяковіє перед величезністю завдань. Розбивши поле на ділянки, ми спростимо роботу, зробимо її більш доступною. Так само повинні поступати і всі вчителі: чітко визначивши межі роботи, вони допоможуть дитині відчути сміливість і впевненість.
  • Якщо дитина сама склала свій план роботи (звичайно, з допомогою вчителя і своїх товаришів) в рамках певних завдань, усвідомивши їх або прийнявши на віру, вона буде прагнути виконати його, не бажаючи зазнати прикру невдачу.
  • План роботи дає дитині деяку самостійність у розподілі свого робочого часу. У традиційній школі стоїть учневі закінчити роботу, як йому тут же дають нове завдання. І діти поступають, як солдати в армії, - розтягують роботу, як би змагаючись, хто закінчить останнім ...
Дивне виходить виховання. Правда, деяких, хоча далеко не всіх, підстьобує дух суперництва, а також страх покарання. Але в цьому теж немає нічого гарного.

Маючи план роботи, учень намагається виконати її якомога швидше, що зовсім не обов'язково йде на шкоду якості. Дитина хоче перевершити себе - це взагалі їй властиво. У нас діти працюють швидко. Це важливе досягнення.

Але наша методика ефективна лише тоді, коли умови плану виконуються не тільки учнем, але й учителем. Якщо, наприклад, хтось із дітей закінчив всю свою роботу в п'ятницю, а в суботу хоче просто почитати або пограти, ви не повинні заперечувати.
  • В ідеальному класі, що використовує з максимальною користю комплекс опор-бар'єрів, весь навчальний процес повинен будуватися на індивідуальних планах роботи, складених у рамках загальних планів.

Прекрасно усвідомлюючи недосконалість нашої школи, ми знайшли компромісне рішення: кожен день кілька годин відводиться для колективної роботи однієї або декількох груп.

Нарешті, не можна забувати, що дитина працює в колективі і колектив повинен знати про всі досягнення - як індивідуальні, так і групові.

  • Дитині надається право голосу, ініціатива у індивідуальній та спільній діяльності; ми намагаємося захопити її, а не суворо керувати нею.
Коли ми готуємо план роботи, то пропонуємо класу 3-4 теми, з яких діти могли б вибрати, що саме вони хочуть вивчати в групі або індивідуально. При розподілі тем можна діяти двома способами. Перший спосіб - наказовий, звичайний для традиційної школи: тема 1 дається учневі X, тема 2 - учневі Y і т.д. Звичайно, нікого з дітей це не задовольняє.

Ми діємо по-іншому. Ось три теми для роботи, говоримо ми дітям. Вибирайте те, що вас цікавить. Той, хто встигне зробити заявку, отримує тему за власним вибором. Той, хто не встиг вчасно це зробити, змушений задовольнятися тим, що залишилося. Право вибору поширюється, таким чином, не на всіх, але все ж дітей ніхто не примушує, і тому задоволеними відчувають себе всі. Якщо ж дитині нав'язувати ту чи іншу роботу, це автоматично зустрічає опір. Дайте їй свободу вибору - і все стане на своє місце.
  • Будь-яка людина прагне до успіху. Невдача гальмує роботу і позбавляє ентузіазму.
Ми особливо наполягаємо на цьому – вся система традиційної школи заснована на невдачах.
  • Одні учні добре вчаться не тільки через свої здібності, але ще й тому, що вони отримують гарні оцінки і успішно витримують іспити. Решту школа пригнічує, обрушуючи на них лавину невдач і провалів - тут і погані оцінки, і червоний олівець, перекреслив зроблене завдання, і записи типу "Переробити" або "Огидно ведеш зошит" ... Такого роду зауваження рідко допомагають досягти успіху. Збентежений своїми невдачами, дитина шукає інші шляхи - зазвичай негожі, - щоб хоч у чомусь досягти успіху.
Потрібно завжди сприяти успіхам дітей. Від цього безпосередньо залежить ефективність навчання.
  • Батьки і вчителі, звичайно, скажуть, що не можна завжди ж ставити хорошу оцінку за незадовільну роботу або хвалити учня за погане ведення зошитів. Але ж ми і не закликаємо до цього. Наша педагогіка дозволяє дітям домогтися успіху іншими способами - їх роботи, зроблені з любов'ю, отримують загальне схвалення, вони створюють керамічні вироби і картини, які часом представляють собою справжні витвори мистецтва, готують доповіді, прийняті аудиторією на ура.
  • Потрібно змінити саму модель школи та роль учителя, основною турботою якого повинна стати не прискіплива перевірка учнівських робіт, а всебічна допомога дітям.
  • Дитина не любить слухати пояснення ex cathedra.
Це абсолютно не від неуважності або від ліні. Ми вже говорили, що і дитина, і дорослий не люблять слухати те, про що вони не просили і в чому не відчувають потреби. Тому так неефективні всі ті прийоми, які винайдені вчителями, щоб підпорядкувати дітей режиму педантичних уроків.

Нам, однак, скажуть, що дитина все-таки повинна дізнатися і зрозуміти те, чого вона поки не знає і чому саме викладач повинен її навчити. Але, можливо, є інші способи навчання?

Наші методи по-різному вирішують ці проблеми. Ми особливо рекомендуємо наступне.

Коли ви на уроці менторським тоном пояснюєте навчальний матеріал, вас ніхто не слухає. Але спробуйте організувати навчальну роботу так, щоб дитині довелося діяти самому, щоб він експериментував, досліджував, вибирав і класифікував інформаційні матеріали. Тоді він буде задавати вам запитання, які його так чи інакше зацікавили, а ви будете на них відповідати. В результаті вийде те, що ми називаємо: урок a posteriori, тобто побудований на основі досвіду.
  • Особистість формується не за допомогою пояснень і демонстрацій, а у процесі власної діяльності та експериментального нащупування. При цьому ви повинні, безумовно, добре володіти необхідним матеріалом і методами, які піднімуть вашу педагогіку на новий якісний щабель.
  • Дитина не любить роботу "в стаді", де кожен індивід повинен підкорятися "пастуху". Вона любить індивідуальну роботу або роботу у колективі, де панує дух співробітництва.
У цьому суть остаточного вироку схоластичній практиці, що примушує усіх дітей робити одне і те ж. Як би ви не розподіляли учнів по класах і курсах, у них ніколи не буде ні однакових потреб, ні однакових схильностей, і глибоко помилково змушувати їх рухатися з однаковою швидкістю. Одні сердяться, що змушені тупцювати на місці, хоча вони можуть просуватися швидше. Інші в розпачі, бо вони відстають. Тільки для дуже не багатьох учнів вигідна така організація роботи.

Ми шукали і знайшли можливість для дітей працювати в індивідуальному, заспокійливому кожного ритмі в рамках діяльного колективу. Правда, у зв'язку з цим потрібно переглянути і саме поняття колективної роботи, яка зовсім не припускає неодмінного виконання однієї і тієї ж роботи усіма членами колективу. Кожна дитина, навпаки, повинна максимально виявляти і зберігати свою індивідуальність, не ухиляючись, однак, від загальних цілей і завдань. Ця нова форма праці має величезне значення і з педагогічної, і з чисто людської точки зору.
  • Оскільки покарання завжди помилка, то кожен раз, коли вам доводиться вдаватися до нього, ви робите помилковий крок, навіть якщо зовні це виглядає як наведення належного порядку. Гармонія у класі і відсутність потреби у покараннях знаходяться в прямій залежності від того, наскільки вчитель зможе зацікавити дітей роботою і якою мірою задоволена їх потреба в творенні, внутрішньому збагаченні, у повнокровному житті.
  • Нове життя школи будується на принципах співпраці, тобто учням поряд з учителями надається право на керування життям та діяльністю школи.
  •  
  • І. П. Іванов
  • Істинний прогрес, якого ми домагаємося, вимірюється новими, взаємоввічливими відносинами між вчителями та учнями, які встановлюються у класі. Відоме правило "не роби іншим того, чого б ти не хотів для себе, а роби те, що було б добре тобі самому" особливо значимо для школи.
  • Яким би не було навколишнє життя дітей, вихователь зобов'язаний вчити їх кращому життю.
Приймемо у якості робочого визначення, що виховувати - це означає вчити дітей кращому життю.

Але навіть дрова не навчишся пиляти, поки не візьмеш у руки пилку. А жити кращим способом? Працювати? Ставитися до себе і до життя?

Ми закликаємо дітей до колективістських відносин, а вони їх в очі не бачили і не впевнені, чи кращі вони. Ми говоримо про подвиги, а діти їх не скоювали. Говоримо про безкорисливість, а інші діти жодного разу нічим не поступилися. Говоримо про любов, товариство, дружбу, але хіба мало юнаків і дівчат входять у життя з переконанням, ніби любов і дружба є тільки у книгах? Цей перелік можна продовжувати без кінця. Діти кажуть, читають і пишуть про те, чого вони в життєвій практиці не бачили, не пробували, не відчували. Не знають і не відчувають! Ми кличемо їх до чогось високого, а до чого саме?
  • Ах, якби міг вихователь, прийшовши до дітей, з самого початку, мало не з першого дня, не вимоги пред'являти і не розповідати про краще життя, а показувати їм це краще життя, причому не з боку, а так, щоб вони самі, діти, і були дійовими особами цього нового життя! Якби виховання не закінчувалося досягненням ідеальних відносин, а починалося з появи, з пред'явлення реального ідеалу! Якби «цех складання» починав працювати негайно і діти могли б бачити плоди своєї роботи - краще життя! І себе самих кращих! Як би вони прагнули до такої мети! Як би спростилася вся робота вихователя!
  • Я, вихователь, повинен привести дітей до кращого життя. Цей процес довгий, важкий і часом безрезультатний. Але, виявляється, я можу створити вкраплення кращого життя у звичайне, а потім розширювати їх до тих пір, поки звичайне життя не підтягнеться до рівня ідеальною. Можу створити в душі вихованця, нехай самого дурного за характером своїм, острівець «я-кращого» і потім розширювати його, поки «я-краще» не витисне «я-колишнє». Можу хоча б на самий короткий термін створити ідеальні відносини між дітьми, а потім, спираючись на власний їхній новий досвід і багато разів повторюючи його, поширювати стосунки на все життя колективу. Я не можу миттєво переробити дитину, та це й не потрібно в більшості випадків, але я можу змінити стосунки в колективі, і діти зміняться самі.
  • Зусилля педагога спрямовуються не тільки на дитину, не тільки на колектив і тим більше не тільки на захід, а на відрізок життя колективу. Моделюється найкращий час, проведення часу, кращий спосіб прожити один день людського життя з усіма його складнощами.
  • Навчання кращому життю зануренням у краще життя.
  • Будь - без винятку! - Робота колективно обдумується і колективно організовується. На цьому тримається Комунарська методика.
Якщо робота так продумана і якщо всі діти були її організаторами, то хто ж стане від неї ухилятися? Навіть сама монотонна праця перетворюється у творчу.
  • На Комунарському зборі постійно створюються можливості для творчого розвитку дітей, всім устроєм він вимагає від дітей творчості. Не "елементи творчості» тут, не "з творчим вогником» працюють діти, а вся їх діяльність є творчість і лише творчість. В кожну хвилину комунарського дня всі без винятку діти змушені думати про те, як зробити роботу краще, по-новому, найвинахідливішим способом.
  • Загальний порив змушує дитину постійно напружуватися, а значить, і розвиватися, тим більше що вона не боїться неуспіху: невдач нікому не видно, бо будь-яка робота виконується колективно і як би анонімно. І немає заздрості, немає ніякої залежності від дорослих або від кого-небудь, немає навіть і можливості «зробити кар'єру». У комуні всі намагаються блиснути талантами, недарма старші здаються молодшим богами. Особливість збору, його рівень визначають найталановитіші. Але і менш здібні вносять свій внесок, і ніхто не припиняє спроб «виграти», бо в комуні змагаються не за перше місце (ніяких «місць» і нагород переможцям!), А за те, хто більше радості доставить товаришам. А радість - ось вона, вона без всяких журі видна. Думай про всіх, старайся, щосили намагайся «зробити день» і «зробити збір»! Це безпрограшне змагання і лежить в основі м'якого, гуманного виховання, при якому немає постраждалих і покалічених, нікого не треба «ламати». Почуття власної гідності завжди зберігається і зміцнюється у дитини, як би вона не був слабкою фізично або творчо. Комуна спонукає до зростання, дає можливість проявити себе. Виховання і самовиховання зливаються абсолютно - тому, зокрема, виховання так ефективно.
  • Все - творчо, все - для покращення життя. А інакше навіщо?
Справді, будь-який нетворчий рух не є виховання, це марна трата дорогого часу дитячого життя. Виховання - тільки в поліпшенні життя, лише у творчості. Ідея творчості, яка перш здавалася лише бажаною, стає обов'язковою, необхідною.
Зауважимо, що і тут немає винаходу, тут лише необхідне розуміння одного із законів дитячого життя - діти, надані собі, завжди діють за принципом «Все творчо». Через те вони й люблять грати, і не тільки рольові ігри, але і звичайні вимагають від дитини мікротворчества, напруги внутрішніх сил - воно-то і переводить поступово дитину у наступну зону розвитку. Йде творчість - напружуються внутрішні сили - відбувається виховання.

М. П. Щетинін
  •  Молодість часто підкорює вершини тільки тому, ЩО вона не встигла дізнатися, що вершини ці недосяжні? Ми були молоді. Ми тоді не говорили: «А може бути ...» Ми повірили: здатність до одного виду діяльності складається з багатьох здібностей до інших. Талант - це синтез безлічі талантів. Значить, завдання розвитку однієї здібності повинна бути одночасно і завданням розвитку «побічних» здібностей. Для того щоб виховати фахівця, треба, отже, крім турботи про спеціалізацію розвивати «людину взагалі», людину в цілому ...
  • У нас була непохильна думка: одне і те ж не можна давати два уроки поспіль, треба берегти почуття, свіжість сприйняття, увагу. Швидко грати, швидко рухати пальцями - значить швидко мислити. А яке може бути мислення під час нудно-одноманітних нескінченних вправ?! Походи з ночівлею в ліс або до легендарного Тереку, розповіді про прочитане, суперечки, вірші біля багаття, ігри, як і раніше займали велике місце в нашому житті. Кожен ріс як особистість. Це було головне.
  • Ми часто говоримо: «розвиток дитини, розвиток людини». Але що значить «розвивати людину»!? Це означає розвивати все, що включає в себе поняття «людина».
  • Справжній колектив дає можливість кожній дитині відбутися, відчути себе сильним, не ущемленим, не приниженим. Якщо учень на математиці не домігся успіху, він доб'ється його на заняттях технічною творчістю, або на уроці хореографії, або в цеху м'якої іграшки, або на борцівському килимі, або у клубі юних натуралістів і т. д. Десь його обов'язково зустріне перемога, і він скаже собі: «Я можу. Я не гірше. Я не повинен бути і не буду відстаючим». Успіх в одному дає сили йти до перемоги в будь-якій справі.
  • Дитина, що пробує свої сили, тільки починає здогадуватися, що вони у нього є, має потребу у щирої участі і просто в добром, підбадьорливому слові. Ось де незамінна роль старшого. Не упустити перші паростки успіху, перші блискітки таланту, підтримати, допомогти усвідомити свої можливості, направити в потрібне русло енергію, і зробити це тактовно, розумно, ненав'язливо. Але як часто нам не вистачає часу (а може, душі), щоб помітити добре, гарне в учневі, щоб допомогти йому побачити себе іншими очима, таким, яким він може і повинен стати. Погане помічаємо, підкреслюємо, а ось добре розглядати часто і не намагаємося. А слідом за нами і учні не вміють радіти успіху товариша, добрій справі, сильним сторонам характеру.
  • Парадоксальне явище. Здавалося, всі ми, кого покликала школа, повинні зосередити увагу і зусилля на дбайливому вихованні кращого в людині. Але чомусь часто-густо про це забуваємо. Всю свою пристрасть обрушуємо на тисячі «не так», хвилюємося тільки з приводу поганого. Бачиш, це в тебе недобре, а це ще гірше! Важко не втратити віри в себе юному в атмосфері моралей, обсмикувань, заборон. Школа радості аж ніяк не сентиментальна мрія серця. Мажор - необхідна умова здорового, оптимістичного виховання, плекати зростання дитини як людини.
  • І тому я часто кажу собі та іншим: «Учитель, поспішай побачити перемогу свого учня, його силу. Тільки на основі віри в людину, поваги до його майбутнього можливо взаєморозуміння. Це дасть тобі сили і терпіння допомогти учневі знайти себе ».
  •  
  • Сімон Соловейчік
  • Поки ж вся відповідальність за те, щоб учень вчився, лягає на вчителя. І він, за рідкісним винятком, старається. Але зусилля його не завжди вінчає успіх, тому що немає відповідного прагнення учня знати, бути вихованим. А немає бажання, тому що хтось давним-давно придумав: спочатку учень повинен навчитися, а потім, як закінчить школу, побачити, навіщо йому це треба. А адже сьогодні кожному має бути ясно: школа-це не тільки і не стільки місце навчання споживанню (як краще, швидше взяти, засвоїти, запам'ятати знання), а й насамперед місце навчання виробництву (як краще, повніше віддати іншим засвоєне, накопичене) , тобто місце колективного творення особистості з усіма необхідними нашому суспільному ладу якостями. Для цього потрібно створити таке середовище, де б учень не тільки зрозумів необхідність свого навчанняння і виховання, а й прагнув жити діяльно і активно, удосконалюючи себе.
  • Не можна і не треба міняти людину, а треба міняти, покращувати відносини між дітьми, і тоді вони зміняться самі. Не людину змінювати, а відносини між людьми!
  • З першого класу починаючи - не знає один, відповість інший, ти поганий, а ти хороший, і нарешті кращі з них, самі добрі і чуйні, перестають відповідати нам, щоб не підводити товариша! І добре вчитися вважається ганебним, і слово "відмінник" звучить насмішкувато ...
  • Дітям потрібно щось таке, що було б непередбачуваним за результатом, якась задача ... Життя як ланцюг завдань, які спочатку треба вирішити в розумі, а потім і на практиці ... Якби і всю їх шкільне суспільне життя вдалося перетворити в ланцюг цікавих, нетривіальних завдань, а?
  • Дітям треба задавати тільки невирішені, ніким не вирішені завдання! І разом з ними вирішувати. "От як цікаво. Якщо я, вихователь, знаю, як провести якийсь захід, воно майже напевно буде нецікаво дітям. Вони не хочуть жити за підказкою, чужим знанням, і не можна суспільне життя уподібнювати математичним завданням, вирішення яких відомо вчителям, а відповідь знаходиться в кінця задачника. Тільки без відповідні завдання, щоб і звірити було ні з чим! Математичну задачу можна вирішувати «не насправді», але жити-то «не насправді» не можна! "
  • Виховується не той, хто працює, а той, хто відповідальність несе! Кого ж ми виховуємо - їх або себе? У житті їм постійно доведеться діяти без дозволу, на свій ризик і страх! Ми виховаємо їх так, щоб вони звикли ні на кого не озиратися - і разом з тим діяти розумно і енергійно.
  • Тільки той і здатний дійсно допомагати людям, хто сам відбувся як людина ... Так, це правильно. Ми будемо ростити заможних людей ...
  • Творчість несумісна з обмеженістю. Це добре відомо з психології. Станіславський показував, що навіть суто зовнішня фізична, м'язова скутість повністю перериває творчий процес. А ми садимо дітей в положення «струнко», ми не даємо їм ворухнутися і при цьому повторюємо: "Думайте! Ну думайте ж! Творіть!"
Хай би вчитель сам спробував скласти цікавий план уроку, сидячи за столом прямо і під суворим поглядом директора, який повторює: «Сиди тихо!»

Ми говоримо: розвиток творчої думки, проблемне навчання, і всім здається, що успіх залежить від того, які питання придумає учитель. Це правильно, питання - велика справа. Але в кінцевому результаті нас повинна хвилювати відповідь учня, а не тільки питання вчителя.

Відповідь же ця багато в чому залежить від того, як почуває себе учень на уроці, скутий він чи розкутий. Я більш-менш навчився користуватися принципом «Все - творчо» у виховній роботі. Тепер я повинен перенести цей принцип і на урок, а це означає, що я повинен зробити так, щоб учні абсолютно не боялися мене.

І що ж - прощай гробова тиша на уроці? Прощай ... Не скажу, що я розлучаюся з нею без жалю. Вона сильно полегшує життя вчителя. Але робити нічого, прийшла пора розлучитися, так потрібно для дітей.

На місце тиші і порядку повинно прийти те, що я назвав би творчою дисципліною, в основі якої - повага до народження на твоїх очах думки, своєї і чужої. І якщо думка прийшла до учня не вчасно і він перебиває тебе, вчителю, кричить - що ж ...
  • Тому я постараюся, щоб всі ці мої зустрічі з радою та командами були веселими, щоб учні щось отримували від них, щоб це була не нудна «громадська робота», не тільки турбота, а щоб нам разом було добре, щоб діти полюбили цей процес придумування, коли очі горять, і всі перебивають один одного від нетерпіння висловитися, і всі задоволені один одним, якщо придумали щось ділове.
  • Буду виходити з того, що моє вузьке і точне завдання - навчання моральності. Але моральності неможливо навчити так, як вчать історії: розповідаючи і питаючи. Моральність осягається і приймається не з моїх або чиїхось промов, а з реальних відносин між людьми, які дитина бачить, відчуває та здійснює сама.
Єдиний шлях виховання моральних людей - це утвердження моральних відносин у самому класі, між учнями. Не тільки між учителем і учнями, а саме між учнями.
  • Я буду впроваджувати ідею: ти весь час повинен чого-небудь вчитися. Немає такої справи на землі, якій ти не міг би навчитися, - ти не спізнився! На світі багато речей, які тобі недоступні і, можливо, назавжди недоступні - ти ніколи не будеш власником замку ... Але немає на світі справи і немає такої вершини майстерності, якої ти не міг би досягти, якщо почнеш в 10 років!
  • Ідея доступності майстерності, ідея перемоги над майстерністю, ідея могутності своєї, і сили, і віри в себе повинна захопити моїх дітей.
  • Діти повинні відчувати багатство людської культури, її невичерпність - і в той же час необхідність освоїти її. У них повинна бути жага до її освоєння. Нехай відчувають себе невігласами. Найважче з мистецтв, говорив Руссо, мистецтво бути невігласом.
  • Я повинен вселяти ідею навчання в самому широкому її розумінні. Слово «учись» ніколи не повинно звучати для дітей як учись по книгах, вчися математики або історії. Навчайся і по книгах, вчися і руками! Вчися спортивній майстерності, вчися майструвати вдома! Вчися! У дітей має розвиватися прагнення і до університету, і до шостого розряду на заводі.
  • Але справжнє бажання вчитися приходить лише з умінням вчитися! Уміння - задоволення - бажання ... Все, що необхідно людині для підтримки життя, супроводжується задоволенням - так влаштовано природою. І в нас закладена можливість насолоджуватися своєю працею. Мені доведеться вчити моїх дітей вчитися, щоб вони відчували насолоду від навчання.
  • Я не буду повторювати: «Вчися!» Я буду повторювати: «Вчися творчо! Намагайся зрозуміти, що з тобою відбувається, чому в тебе такі труднощі, придумай, як їх уникнути, подолати або обійти. Вчися так, ніби ти перший на світі вчишся, ніби ніхто до тебе не вчився! »
Оскільки науки навчання не існує, ми почнемо її створювати: створювати самі - наш клас перетвориться на наукову лабораторію по навчанню.

А як працює лабораторія? Вона проводить експерименти. Наші перший експеримент - «Навчання із захопленням!» Я відкрию дітям кілька секретів, знаючи як можна самому зацікавитися нудним предметом. І кожен вибере ненависний йому предмет і почне досліди з ним. Я з поважним виглядом оголошу, що той, хто буде намагатися протягом трьох тижнів, 21 день, той обов'язково отримає результат. Нелюбимий предмет стане терпимим, а може бути, і коханим. У нас буде керівник експерименту з дітей, а краще два - хлопчик і дівчинка; у нас будуть вчена рада і, може бути, молодші і старші наукові співробітники. А якщо хто-небудь блискуче проаналізує, як він займається, як домагається, щоб йому було цікаво, що ж, може бути, ми призначимо йому звання таємного радника. Під його керівництвом всі - або хоч хтось із дітей - складуть графіки свого захоплення нелюбом предметом.

Все це потрібно мені лише для того, щоб вселити дітям майже недоступну їх розумінню думку: справа навчання - в твоїх власних руках. Немає такої перешкоди, яку ти не зміг би подолати. Не вистачає часу? Знайди його. Не вистачає організованості? Навчися бути організованим. Відстав? Починай спочатку. Не вистачає волі? Розвивай волю, і це тобі доступно! А в допомогу тобі ми створимо небувалий гурток - гурток розвитку волі.

В усі часи мислячі люди мріяли про нову школу - школу захоплюючого творчого пізнання і гармонійного саморозвитку особистості.

Генріх Песталоцці - чудовий швейцарський педагог - одного разу заявив всьому світу:

«Я беруся за здійснення величнішої думки нашої епохи»!

І це були не тільки слова.

Песталоцці дійсно створив свою зразкову школу з підготовки до життя своїх вихованців.

Чи готові ми кинути подібний виклик собі самому? Суспільству?

Що якщо набратися сміливості і вийти за рамки роками, десятиліттями і навіть століттями усталених канонів? Поламати, здавалося б непорушними стереотипи?
  • Мрія породжує проблему.
  • Проблема породжує творчу задачу.
  • Творча задача породжує ідеї
  • Ідеї породжують конструктивні думки
- Отже, мрія. Мрія про кардинально нову школу. Школу без невдах, без зубріння, без нудьги, без поганих оцінок, без перевантажень і стресів. Про школу радості, дружнього співробітництва, школу захоплюючого пошуку, польоту фантазії і творчого натхнення. Школу, яка навчає мистецтву жити в гармонії з собою, природою, суспільством.

- Що ми маємо у дійсності?

- Яка проблема?
Сучасна школа на перше місце ставить мету наповнення розуму учнів знаннями основ наук, при цьому завдання формування життєвої компетентності особистості відсувається на другий план.
- Переводимо проблему у творче завдання: потрібно розробити модель школи життєтворчості, школи, в якій учні навчатимуться створювати власну гармонійну особистість і гармонійний світ навколо себе.

- Які виникають ідеї щодо вирішення цієї творчої задачі? Який обрати шлях просування до заповітної мрії?

- З чого почати? Який буде наш перший крок? Другий? Третій?
- І ось у нас народжується проект. Проект віртуальної школи нашої мрії - школи нового покоління! А як перевести віртуальну реальність у реальну дійсність - це вже наступне творче завдання.